Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ercole Attuoni

Deceased

Archbishop of Fermo


Events

DateAgeEventTitle
18 Apr 1875BornStazzema
15 Jul 192954.2AppointedAuxiliary Bishop of Pisa, Italy
15 Jul 192954.2AppointedTitular Bishop of Caesarea Philippi
11 Aug 192954.3Ordained BishopTitular Bishop of Caesarea Philippi
16 Mar 193357.9AppointedArchbishop of Fermo, Italy
31 May 194166.1DiedArchbishop of Fermo, Italy

MicroData Summary for Ercole Attuoni:
Archbishop Ercole Attuoni (born , died ) Archbishop of Fermo

  • a bishop for 11.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1929, Number 66

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013