Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Athanase Ach-Chaer, B.C. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade} (Melkite Greek)


Events

DateAgeEventTitle
14 Sep 1897BornMaloula
21 Sep 191922.0Ordained PriestPriest of Basilian Chouerite Order of Saint John the Baptist (Melkite Greek)
28 Jul 195153.9AppointedBishop of Baniyas (Melkite Greek), Lebanon
7 Oct 195154.1Ordained BishopBishop of Baniyas (Melkite Greek), Lebanon
18 Nov 196467.2AppointedArchbishop of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade} (Melkite Greek), Lebanon
2 Nov 198487.1RetiredArchbishop of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade} (Melkite Greek), Lebanon
28 Feb 199395.5DiedArchbishop Emeritus of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade} (Melkite Greek), Lebanon

MicroData Summary for Athanase Ach-Chaer:
Archbishop Athanase Ach-Chaer B.C. (born , died ) Archbishop Emeritus of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade}

  • a priest for 73.4 years
  • a bishop for 41.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 108

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013