Catholic-Hierarchy DC

Seychelles

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
16 May 1931 Archbishop Blasco Francisco CollašoApostolic Nuncio Emeritus to South Africa
21 May 1940 Bishop Denis Wiehe, C.S.Sp.Bishop Emeritus of Port Victoria o Seychelles
13 Aug 1942 Archbishop Adriano BernardiniApostolic Nuncio Emeritus to Italy
26 Apr 1946 Archbishop Augustine KasujjaApostolic Nuncio to Belgium
27 Jun 1948 Archbishop Bruno Musar˛Apostolic Nuncio to Costa Rica
24 Jun 1950 Bishop Alain HarelBishop of Port Victoria o Seychelles
21 Oct 1958 Archbishop Eugene Martin NugentApostolic Nuncio to Kuwait
1 Feb 1961 Archbishop Paolo Rocco GualtieriApostolic Nuncio to Madagascar

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.5, 7 Apr 2021; Data: 7 Apr 2021

Quantcast