Catholic-Hierarchy DC

Mauritius

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
2 May 1954 Archbishop Blasco Francisco CollašoApostolic Nuncio Emeritus to South Africa
15 Jul 1956 Sergio Cardinal SebastianiPresident Emeritus of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See, Roman Curia
28 Jun 1964 Archbishop Agostino MarchettoSecretary Emeritus of the Pontifical Council for the Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
31 Mar 1968 Archbishop Adriano BernardiniApostolic Nuncio Emeritus to Italy
2 Aug 1970 Maurice Evenor Cardinal Piat, C.S.Sp.Bishop of Port-Louis
19 Sep 1971 Archbishop Bruno Musar˛Apostolic Nuncio to Costa Rica
6 Jan 1973 Archbishop Augustine KasujjaApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
3 Sep 1978 Bishop Alain HarelBishop of Port Victoria o Seychelles
9 Jul 1983 Archbishop Eugene Martin NugentApostolic Nuncio to Kuwait
24 Sep 1988 Archbishop Paolo Rocco GualtieriApostolic Nuncio to Madagascar
16 Feb 1992 Father Luc RenÚ Young Chen Yin, O.M.I.Apostolic Administrator of Rodrigues

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 31 Aug 2021

Quantcast