Catholic-Hierarchy DC

Comoros

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
19 Sep 1971 Archbishop Bruno MusaṛApostolic Nuncio to Costa Rica
6 Jan 1973 Archbishop Augustine KasujjaApostolic Nuncio to Belgium
1978 Father Jan Szpilka, S.D.S.Apostolic Administrator Emeritus of Comores
9 Jul 1983 Archbishop Eugene Martin NugentApostolic Nuncio to Kuwait
3 Aug 1985 Father Jan Geerits, S.D.S.Apostolic Administrator Emeritus of Comores
24 Sep 1988 Archbishop Paolo Rocco GualtieriApostolic Nuncio to Madagascar
8 May 1993 Bishop Charles Mahuza Yava, S.D.S.Vicar Apostolic of Archipelago of the Comores

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.5, 7 Apr 2021; Data: 7 Apr 2021

Quantcast