Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Vitagliano

Deceased

Bishop Emeritus of Nocera de’ Pagani, Italy

Titular Bishop of Hemeria (Himeria)


Events

DateAgeEventTitle
31 Jul 1829Born
24 Sep 185324.1Ordained PriestPriest
26 Jun 187646.9AppointedCoadjutor Bishop of Ruvo e Bitonto, Italy
26 Jun 187646.9AppointedTitular Bishop of Cydonia (Agia, Canea)
2 Jul 187646.9Ordained BishopTitular Bishop of Cydonia (Agia, Canea)
30 Mar 188252.6AppointedBishop of Nocera de’ Pagani, Italy
25 Jul 1885³55.9ResignedBishop of Nocera de’ Pagani, Italy
27 Jul 188555.9AppointedTitular Bishop of Hemeria (Himeria)
1887¹57.4DiedBishop Emeritus of Nocera de’ Pagani, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Francesco Vitagliano
Bishop Francesco Vitagliano (born , died 1887) Bishop Emeritus of Nocera de’ Pagani

EventPlace
Birth PlaceNapoli, Archdiocese of Napoli {Naples}
Ordained BishopSan Carlo al Corso, Roma, Diocese of Roma {Rome}

  • a priest for 33.2 years
  • a bishop for 10.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 81, and Page 306
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 420, and Page 487
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1876, Number 47
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 61, Number 4,650

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast