Catholic-Hierarchy DC

Bishop Kenneth Roderick Turner, S.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Lishui [Lishui], China


Events

DateAgeEventTitle
14 Oct 1905Born
193529.2ProfessedMember of Scarboro Foreign Mission Society
6 Sep 193630.8Ordained PriestPriest of Scarboro Foreign Mission Society
13 May 194842.5AppointedBishop of Lishui [Lishui], China
29 Sep 194842.9Ordained BishopBishop of Lishui [Lishui], China
31 Oct 198378.0DiedBishop Emeritus of Lishui [Lishui], China

MicroData Summary for Kenneth Roderick Turner
Bishop Kenneth Roderick Turner S.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Lishui [Lishui]

EventPlace
Birth PlaceMontréal, Archdiocese of Montréal, Québec, Canada
Ordained BishopToronto, Archdiocese of Toronto, Ontario, Canada
Death PlacePembroke, Diocese of Pembroke, Ontario, Canada

  • a priest for 47.1 years
  • a bishop for 35.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1948, Number 103
  • b: Bishops-In-China.com, 25 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 2 Jun 2021

Quantcast