Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Fabriciano Sigampa

Deceased

Archbishop Emeritus of Resistencia, Argentina


Events

DateAgeEventTitle
15 Sep 1936Born
12 Dec 197034.2Ordained PriestPriest of La Rioja, Argentina
9 Mar 198548.4AppointedBishop of Reconquista, Argentina
3 May 198548.6Ordained BishopBishop of Reconquista, Argentina
19 May 198548.6InstalledBishop of Reconquista, Argentina
30 Dec 199256.2AppointedBishop of La Rioja, Argentina
25 Mar 199356.5InstalledBishop of La Rioja, Argentina
17 Nov 200569.1AppointedArchbishop of Resistencia, Argentina
26 Feb 200669.4InstalledArchbishop of Resistencia, Argentina
21 Feb 201376.4RetiredArchbishop of Resistencia, Argentina
31 Mar 202184.5DiedArchbishop Emeritus of Resistencia, Argentina

MicroData Summary for Fabriciano Sigampa
Archbishop Fabriciano Sigampa (born , died ) Archbishop Emeritus of Resistencia

EventPlace
Birth PlaceVichigasta
Ordained BishopSt. Nicolas, Cathedral, La Rioja, Diocese of La Rioja
Death PlaceSt. Nicolas, Cathedral, La Rioja, Diocese of La Rioja

  • a priest for 50.3 years
  • a bishop for 35.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 17 Nov 2005
  • i: CB
  • r: Bollettino, 21 Feb 2013
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 93, Number 7,907
  • d: CB, 31 Mar 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 1 Apr 2021

Quantcast