Catholic-Hierarchy DC

Patriarch Antonio Anastasio Rossi

Deceased

Titular Patriarch of Constantinople

Prelate of Beatissima Vergine Maria del SS.mo Rosario


Events

DateAgeEventTitle
18 Jul 1864Born
25 Mar 188722.6Ordained PriestPriest
8 Jan 191045.4AppointedArchbishop of Udine, Italy
3 Apr 191045.7Ordained BishopArchbishop of Udine, Italy
19 Dec 192763.4AppointedTitular Patriarch of Constantinople
19 Dec 192763.4AppointedPrelate of Beatissima Vergine Maria del SS.mo Rosario, Italy
1 Aug 193066.0AppointedApostolic Administrator of Patti, Italy
29 Sep 193167.1CeasedApostolic Administrator of Patti, Italy
29 Mar 194883.6DiedTitular Patriarch of Constantinople

MicroData Summary for Antonio Anastasio Rossi (VIAF: 65536920)
Patriarch Antonio Anastasio Rossi (born , died ) Titular Patriarch of Constantinople

EventPlace
Birth PlaceMilano, Archdiocese of Milano {Milan}, Italy
Ordained BishopCathedral, Pavia, Diocese of Pavia, Italy

  • a priest for 61.0 years
  • a bishop for 37.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • ob/obp: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1910, Number 12
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 33, Number 1,915
  • aadm: AT, 12 Sep 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast