Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francesco Maffei

Deceased

Bishop Emeritus of Lacedonia, Italy

Titular Archbishop of Limisa


Events

DateAgeEventTitle
22 Nov 1855Born
22 May 191660.5AppointedBishop of Lacedonia, Italy
8 Oct 191660.8Ordained BishopBishop of Lacedonia, Italy
24 Jun 192670.5ResignedBishop of Lacedonia, Italy
24 Jun 192670.5AppointedTitular Archbishop of Limisa
25 Oct 193781.9DiedBishop Emeritus of Lacedonia, Italy

MicroData Summary for Francesco Maffei
Archbishop Francesco Maffei (born , died ) Bishop Emeritus of Lacedonia

EventPlace
Birth PlaceBisaccia

  • a bishop for 21.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 219
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1916, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast