Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gabriel Émile Grison, S.C.I. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Stanley Falls, Congo (Dem. Rep.)

Titular Bishop of Sagalassus


Events

DateAgeEventTitle
25 Dec 1860Born
30 Nov 188322.9Ordained PriestPriest of Congregation of the Priests of the Sacred Heart
4 Aug 190443.6AppointedPrefect of Stanley Falls, Congo (Dem. Rep.)
12 Mar 190847.2AppointedVicar Apostolic of Stanley Falls, Congo (Dem. Rep.)
12 Mar 190847.2AppointedTitular Bishop of Sagalassus
11 Oct 190847.7Ordained BishopTitular Bishop of Sagalassus
28 Mar 193372.2RetiredVicar Apostolic of Stanley Falls, Congo (Dem. Rep.)
13 Feb 194281.1DiedVicar Apostolic Emeritus of Stanley Falls, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Gabriel Émile Grison
Bishop Gabriel Émile Grison S.C.I. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Stanley Falls

EventPlace
Birth PlaceSaint-Julien-sous-les-Côtes, France
Ordained BishopRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 58.2 years
  • a bishop for 33.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 22, Number 1,252
  • c2+: LC
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1908, Number 60

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast