Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gaetano Di Pierro, S.C.I.

Bishop of Farafangana, Madagascar


Events

DateAgeEventTitle
1 Dec 1948 Born
29 Jun 197526.5Ordained PriestPriest of Congregation of the Priests of the Sacred Heart
24 Apr 200152.3AppointedAuxiliary Bishop of Ambatondrazaka, Madagascar
24 Apr 200152.3AppointedTitular Bishop of Guardialfiera
5 Aug 200152.6Ordained BishopTitular Bishop of Guardialfiera
13 May 200657.4AppointedBishop of Moramanga, Madagascar
3 Mar 201869.2AppointedBishop of Farafangana, Madagascar
3 Mar 201869.2AppointedApostolic Administrator of Moramanga, Madagascar
12 Apr 201869.3InstalledBishop of Farafangana, Madagascar
16 Sep 201970.7CeasedApostolic Administrator of Moramanga, Madagascar

MicroData Summary for Gaetano Di Pierro
Bishop Gaetano Di Pierro S.C.I. (born ) Bishop of Farafangana

EventPlace
Birth PlaceOrta Nova
Ordained BishopAmbatondrazaka, Diocese of Ambatondrazaka

Please contact the Bishop through the Diocese of Farafangana.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 13 May 2006
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 164, Number 14,009
  • ab: Bollettino, 3 Mar 2018
  • i: CB, 24 Mar 2018
  • aadm: CB, 3 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 2 Dec 2020

Quantcast