Catholic-Hierarchy DC

Križevci Catholic Church

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
20 Feb 192752.4ResignedDionýz NjaradiApostolic Administrator of Prešov (Prjašev) (Slovakian), SlovakiaBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
4 Sep 192722.9Ordained PriestJoakim SegediPriest of Križevci (Kreutz) (Križevci), CroatiaAuxiliary Bishop Emeritus
11 Feb 193480.3DiedJulius DrohobeczkyBishop Emeritus of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
16 May 1934BornSlavomir MiklovšDjurdjevo BackaBishop Emeritus of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
2 Apr 193926.2Ordained PriestGabriel BukatkoPriest of Križevci (Kreutz) (Križevci), CroatiaArchbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo), Serbia
14 Apr 194065.5DiedDionýz NjaradiBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
9 May 194258.9AppointedJanko ŠimrakBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
16 Aug 194259.2Ordained BishopJanko ŠimrakBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
17 Jan 1943 BornNikola Nino KekićStari GradBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
9 Aug 194663.2DiedJanko ŠimrakBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
23 Feb 195239.1AppointedGabriel BukatkoApostolic Administrator of Križevci (Kreutz) (Križevci), CroatiaArchbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo), Serbia
39.1AppointedGabriel BukatkoTitular Bishop of SeverianaArchbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo), Serbia
27 Apr 195239.3Ordained BishopGabriel BukatkoTitular Bishop of SeverianaArchbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo), Serbia
22 Apr 1954 BornDjura DžudžarDjurdjevoApostolic Exarch of Serbia (Križevci), Serbia
22 Jul 196047.5AppointedGabriel BukatkoBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), CroatiaArchbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo), Serbia
2 Mar 196148.1AppointedGabriel BukatkoCoadjutor Archbishop of Beograd (-Smederevo), SerbiaArchbishop Emeritus
48.1AppointedGabriel BukatkoTitular Archbishop of MocissusArchbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo), Serbia
4 Apr 196148.2AppointedGabriel BukatkoApostolic Administrator of Križevci (Kreutz) (Križevci), CroatiaArchbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo), Serbia
24 Feb 196358.3AppointedJoakim SegediAuxiliary Bishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), CroatiaAuxiliary Bishop Emeritus
58.3AppointedJoakim SegediTitular Bishop of GypsariaAuxiliary Bishop Emeritus of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
28 Jul 196358.8Ordained BishopJoakim SegediTitular Bishop of GypsariaAuxiliary Bishop Emeritus of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
24 Mar 196451.2AppointedGabriel BukatkoApostolic Administrator of Jugoslavenska Banat, SerbiaArchbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo), Serbia
51.2SucceededGabriel BukatkoArchbishop of Beograd (-Smederevo), SerbiaArchbishop Emeritus
7 Jul 196430.1Ordained PriestSlavomir MiklovšPriest of Križevci (Kreutz) (Križevci), CroatiaBishop Emeritus
1 Nov 197027.8Ordained PriestNikola Nino KekićPriest of Križevci (Kreutz) (Križevci), CroatiaBishop
23 Dec 197158.9ResignedGabriel BukatkoApostolic Administrator of Jugoslavenska Banat, SerbiaArchbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo), Serbia
4 Mar 198067.1ResignedGabriel BukatkoArchbishop of Beograd (-Smederevo), SerbiaArchbishop Emeritus
7 Sep 198026.4Ordained PriestDjura DžudžarPriest of Križevci (Kreutz) (Križevci), CroatiaApostolic Exarch of Serbia (Križevci), Serbia
19 Oct 198168.7DiedGabriel BukatkoArchbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo), Serbia
22 Jan 198348.7AppointedSlavomir MiklovšBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), CroatiaBishop Emeritus
25 Mar 198348.9Ordained BishopSlavomir MiklovšBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), CroatiaBishop Emeritus
27 Oct 198480.0RetiredJoakim SegediAuxiliary Bishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), CroatiaAuxiliary Bishop Emeritus
3 Mar 200146.9AppointedDjura DžudžarAuxiliary Bishop of Mukachevo (Munkács) (Ruthenian), UkraineApostolic Exarch of Serbia (Križevci), Serbia
46.9AppointedDjura DžudžarTitular Bishop of AcrassusApostolic Exarch of Serbia (Križevci), Serbia
19 Mar 200146.9Ordained BishopDjura DžudžarTitular Bishop of AcrassusApostolic Exarch of Serbia (Križevci), Serbia
28 Aug 200349.3AppointedDjura DžudžarApostolic Exarch of Serbia e Montenegro (Križevci), SerbiaApostolic Exarch of Serbia (Križevci), Serbia
17 Mar 200499.4AppointedJoakim SegediTitular Archbishop of GypsariaAuxiliary Bishop Emeritus of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
20 Mar 200499.4DiedJoakim SegediAuxiliary Bishop Emeritus of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
25 May 200966.4AppointedNikola Nino KekićBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
75.0RetiredSlavomir MiklovšBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), CroatiaBishop Emeritus
4 Jul 200966.5Ordained BishopNikola Nino KekićBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
21 Jul 201177.2DiedSlavomir MiklovšBishop Emeritus of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
19 Jan 201358.7AppointedDjura DžudžarApostolic Exarch of Serbia (Križevci), Serbia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 6 May 2014