Catholic-Hierarchy DC

Belarus

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
13 Dec 200146.2AppointedClaudio GugerottiApostolic Nuncio to AzerbaijanApostolic Nuncio to Belarus
6 Jan 200246.2Ordained BishopClaudio GugerottiTitular Archbishop of RebellumApostolic Nuncio to Belarus
11 Feb 200256.1AppointedTadeusz KondrusiewiczArchbishop of Madre di Dio a Mosca (Moscow), Russian FederationArchbishop of Minsk-Mohilev
17 Apr 200350.4AppointedCyryl KlimowiczBishop of San Giuseppe a Irkutsk, Russian Federation
22 Apr 200451.9AppointedIvan JurkovičApostolic Nuncio to UkraineApostolic Nuncio to Russian Federation
15 Sep 200451.2AppointedMartin VidovićApostolic Nuncio to BelarusApostolic Nuncio Emeritus
51.2AppointedMartin VidovićTitular Archbishop of NonaApostolic Nuncio Emeritus to Belarus
21 Nov 200451.3Ordained BishopMartin VidovićTitular Archbishop of NonaApostolic Nuncio Emeritus to Belarus
14 Dec 200445.0AppointedAntoni DziemiankoAuxiliary Bishop of Minsk-MohilevBishop of Pinsk
17 Dec 200575.9RetiredGabriel Montalvo HigueraApostolic Nuncio to United States of AmericaApostolic Nuncio Emeritus
14 Jun 200646.5AppointedAntoni DziemiankoApostolic Administrator of Minsk-MohilevBishop of Pinsk
91.6RetiredKazimierz ŚwiątekArchbishop of Minsk-MohilevCardinal, Archbishop Emeritus
2 Aug 200676.5DiedGabriel Montalvo HigueraApostolic Nuncio Emeritus to United States of America
21 Sep 200747.7ResignedAntoni DziemiankoApostolic Administrator of Minsk-MohilevBishop of Pinsk
61.7AppointedTadeusz KondrusiewiczArchbishop of Minsk-Mohilev
10 Nov 200761.9InstalledTadeusz KondrusiewiczArchbishop of Minsk-Mohilev
25 Aug 201070.0ResignedAgostino MarchettoSecretary of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant PeopleSecretary Emeritus
201157.5ResignedMartin VidovićApostolic Nuncio to BelarusApostolic Nuncio Emeritus
19 Feb 201158.7AppointedIvan JurkovičApostolic Nuncio to Russian Federation
30 Jun 201165.5AppointedTadeusz KondrusiewiczApostolic Administrator of PinskArchbishop of Minsk-Mohilev
96.7ResignedKazimierz ŚwiątekApostolic Administrator of PinskCardinal, Archbishop Emeritus of Minsk-Mohilev
15 Jul 201155.8AppointedClaudio GugerottiApostolic Nuncio to Belarus
21 Jul 201196.8DiedKazimierz ŚwiątekCardinal, Archbishop Emeritus of Minsk-Mohilev
22 Jul 201159.1AppointedIvan JurkovičApostolic Nuncio to UzbekistanApostolic Nuncio to Russian Federation
3 May 201252.3AppointedAntoni DziemiankoBishop of Pinsk
16 Jun 201252.5InstalledAntoni DziemiankoBishop of Pinsk
66.5ResignedTadeusz KondrusiewiczApostolic Administrator of PinskArchbishop of Minsk-Mohilev
25 Feb 201358.7ResignedWładisław BlinBishop of VitebskBishop Emeritus
29 Nov 201341.7AppointedAleh ButkevichBishop of Vitebsk
43.8AppointedYury KasabutskiAuxiliary Bishop of Minsk-Mohilev
43.8AppointedYury KasabutskiTitular Bishop of SciliumAuxiliary Bishop of Minsk-Mohilev
44.7AppointedIosif StaneuskiAuxiliary Bishop of Grodno
44.7AppointedIosif StaneuskiTitular Bishop of TabaicaraAuxiliary Bishop of Grodno
18 Jan 201441.8Ordained BishopAleh ButkevichBishop of Vitebsk
25 Jan 201443.9Ordained BishopYury KasabutskiTitular Bishop of SciliumAuxiliary Bishop of Minsk-Mohilev
1 Feb 201444.8Ordained BishopIosif StaneuskiTitular Bishop of TabaicaraAuxiliary Bishop of Grodno

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 31 Mar 2014