Catholic-Hierarchy DC

Senegal

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
20 Aug 1944 Archbishop Luigi BarbaritoApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
2 Apr 1956 Archbishop Pablo Puente BucesApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
18 Mar 1962 Antonio Maria Cardinal VegliòPresident of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
28 May 1964 Théodore-Adrien Cardinal SarrArchbishop of Dakar
29 Jun 1969 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio to Egypt, Arab Republic of
3 Apr 1972 Bishop Jean-Noël DioufBishop of Tambacounda
29 Dec 1975 Bishop Ernest SambouBishop of Saint-Louis du Sénégal
21 Aug 1977 Bishop Benjamin NdiayeBishop of Kaolack
1 Apr 1978 Archbishop Giuseppe PintoApostolic Nuncio to Philippines
11 Apr 1980 Bishop Jean-Pierre BassèneBishop of Kolda
15 Nov 1985 Archbishop Luis Mariano MontemayorApostolic Nuncio to Sénégal
8 Apr 1988 Bishop Paul Abel Mamba DiattaBishop of Ziguinchor
27 Jun 1992 Bishop André GueyeBishop of Thiès

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.0, 19 Jun 2013; data: 23 Jun 2013