Catholic-Hierarchy DC

Serbia

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
21 Feb 1931 Bishop László HuzsvárBishop Emeritus of Zrenjanin
26 Jun 1934 Archbishop Eugenio SbarbaroApostolic Nuncio Emeritus to Serbia
21 Sep 1935 Santos Cardinal Abril y CastellóArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
10 Aug 1943 Bishop János PénzesBishop of Subotica
15 Oct 1944 Archbishop Orlando AntoniniApostolic Nuncio to Serbia
12 Nov 1945 Archbishop Stanislav Hočevar, S.D.B.Archbishop of Beograd (-Smederevo)
20 Jun 1951 Bishop Djuro GašparovićBishop of Srijem
22 Apr 1954 Bishop Djura DžudžarApostolic Exarch of Serbia (Križevci)
7 Sep 1956 Bishop Ladislav Nemet, S.V.D.Bishop of Zrenjanin
16 Jan 1963 Bishop Dodë GjergjiApostolic Administrator of Prizren

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_d, v3.0.3, 15 Nov 2014; Data: 11 Dec 2014