Catholic-Hierarchy DC

Libya

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
4 Oct 1985 Bishop Giovanni Innocenzo Martinelli, O.F.M.Vicar Apostolic Emeritus of Tripoli
6 Jul 1991 Archbishop Félix del Blanco PrietoAlmoner Emeritus of the Office of Papal Charities, Roman Curia
26 Aug 1996 Archbishop Aldo CavalliApostolic Nuncio to Netherlands
11 May 1997 Bishop Sylvester Carmel Magro, O.F.M.Vicar Apostolic Emeritus of Benghazi
29 Aug 1998 Archbishop Luigi GattiApostolic Nuncio Emeritus to Greece
6 Jan 1999 Archbishop Alessandro D’ErricoApostolic Nuncio to Malta
29 Sep 2007 Archbishop Tommaso CaputoPrelate of Pompei o Beatissima Vergine Maria del Santissimo Rosario, Italy
4 Sep 2015 Bishop George Bugeja, O.F.M.Vicar Apostolic of Tripoli

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.1.9, 15 Apr 2017; Data: 10 Jun 2017