Catholic-Hierarchy DC

Libya

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
15 Jun 1937 Archbishop Félix del Blanco PrietoAlmoner Emeritus of the Office of Papal Charities, Roman Curia
14 Feb 1941 Bishop Sylvester Carmel Magro, O.F.M.Vicar Apostolic Emeritus of Benghazi
5 Feb 1942 Bishop Giovanni Innocenzo Martinelli, O.F.M.Vicar Apostolic Emeritus of Tripoli
18 Oct 1946 Archbishop Aldo CavalliApostolic Nuncio to Netherlands
25 Nov 1946 Archbishop Luigi GattiApostolic Nuncio Emeritus to Greece
17 Oct 1950 Archbishop Tommaso CaputoPrelate of Pompei o Beatissima Vergine Maria del Santissimo Rosario, Italy
18 Nov 1950 Archbishop Alessandro D’ErricoApostolic Nuncio to Malta
1 Jul 1962 Bishop George Bugeja, O.F.M.Vicar Apostolic of Tripoli

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.1.9, 15 Apr 2017; Data: 10 Jun 2017