Catholic-Hierarchy DC

Lao People’s Democratic Republic

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
28 Jun 1947 Archbishop Giovanni MorettiApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
6 Jan 1950 Archbishop Alberto TricaricoOfficial Emeritus of the Secretariat of State, Roman Curia
17 Mar 1956 Bishop Alessandro Staccioli, O.M.I.Auxiliary Bishop Emeritus of Siena-Colle di Val d’Elsa-Montalcino, Italy
20 Jun 1957 Renato Raffaele Cardinal MartinoPresident Emeritus of the Pontifical Council for Justice and Peace, Roman Curia
27 Dec 1959 Bishop Pierre-Antonio-Jean Bach, M.E.P.Vicar Apostolic Emeritus of Savannakhet
28 Jun 1964 Archbishop Luigi BressanArchbishop of Trento, Italy
31 Mar 1968 Archbishop Adriano BernardiniApostolic Nuncio to Italy
5 Nov 1972 Bishop Louis-Marie Ling MangkhanekhounVicar Apostolic of Paksé
26 Jan 1975 Bishop Jean Khamsé Vithavong, O.M.I.Vicar Apostolic of Vientiane
18 Sep 1976 Archbishop Salvatore PennacchioApostolic Nuncio to India
17 Dec 1976 Archbishop Paul Tschang In-NamApostolic Nuncio to Thailand
8 Dec 1978 Archbishop Giovanni d’AnielloApostolic Nuncio to Brazil
20 Apr 1986 Bishop Jean Marie Prida InthirathVicar Apostolic of Savannakhet

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.8.9, 26 Feb 2013; data: 17 Mar 2013