Catholic-Hierarchy DC

Lao People’s Democratic Republic

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
unknown Father Tito Banchong ThopanhongApostolic Administrator of Luang Prabang
20 Nov 1923 Archbishop Giovanni MorettiApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
10 Aug 1927 Archbishop Alberto TricaricoOfficial Emeritus of the Secretariat of State, Roman Curia
13 Nov 1931 Bishop Alessandro Staccioli, O.M.I.Auxiliary Bishop Emeritus of Siena-Colle di Val d’Elsa-Montalcino, Italy
29 Jul 1932 Bishop Pierre-Antonio-Jean Bach, M.E.P.Vicar Apostolic Emeritus of Savannakhet
23 Nov 1932 Renato Raffaele Cardinal MartinoPresident Emeritus of the Pontifical Council for Justice and Peace, Roman Curia
9 Feb 1940 Archbishop Luigi BressanArchbishop of Trento, Italy
13 Aug 1942 Archbishop Adriano BernardiniApostolic Nuncio to Italy
18 Oct 1942 Bishop Jean Khamsé Vithavong, O.M.I.Vicar Apostolic of Vientiane
8 Apr 1944 Bishop Louis-Marie Ling MangkhanekhounVicar Apostolic of Paksé
30 Oct 1949 Archbishop Paul Tschang In-NamApostolic Nuncio to Thailand
7 Sep 1952 Archbishop Salvatore PennacchioApostolic Nuncio to India
5 Jan 1955 Archbishop Giovanni d’AnielloApostolic Nuncio to Brazil
19 Feb 1957 Bishop Jean Marie Prida InthirathVicar Apostolic of Savannakhet

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.8.9, 26 Feb 2013; data: 17 Mar 2013