Catholic-Hierarchy DC

Kazakhstan

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
14 Jun 1956 Bishop Henry Theophilus Howaniec, O.F.M.Bishop Emeritus of Santissima Trinità in Almaty
21 May 1972 Archbishop Józef WesołowskiApostolic Nuncio Emeritus to Dominican Republic
28 Jun 1972 Bishop Adelio Dell’OroApostolic Administrator of Atyrau
5 Jun 1976 Archbishop Tomash PetaArchbishop of Maria Santissima in Astana
28 May 1980 Archbishop Jan Paweł Lenga, M.I.C.Bishop Emeritus of Karaganda
8 Jun 1980 Bishop Cyryl KlimowiczBishop of San Giuseppe a Irkutsk, Russian Federation
26 Jun 1980 Archbishop Miguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to Kazakhstan
27 May 1984 Bishop Joseph Werth, S.J.Bishop of Trasfigurazione a Novosibirsk, Russian Federation
29 May 1988 Father Aleksandr Kan, S.J.Superior Emeritus of Kyrgyzstan
28 May 1989 Bishop Nikolaus Messmer, S.J.Apostolic Administrator of Kyrgyzstan
4 Jun 1989 Bishop Janusz KaletaBishop of Karaganda
25 Mar 1990 Bishop Athanasius Schneider, O.R.C.Auxiliary Bishop of Maria Santissima in Astana
25 Jun 1995 Bishop José Luís Mumbiela SierraBishop of Santissima Trinità in Almaty

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 5 Apr 2014