Catholic-Hierarchy DC

Greece

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
21 Feb 1959 Archbishop Patrick CoveneyApostolic Nuncio Emeritus to Greece
2 Jul 1960 Archbishop Nechan Karakéhéyan, I.C.P.B.Apostolic Administrator Emeritus of Greece (Armenian)
1 Oct 1961 Archbishop Nikólaos FoskolosArchbishop Emeritus of Athēnai {Athens}
29 Apr 1962 Bishop Franghískos Papamanólis, O.F.M. Cap.Bishop Emeritus of Syros (e Milos)
9 Feb 1964 Bishop Dimitrios SalachasApostolic Exarch of Greece (Greek)
19 Dec 1965 Archbishop Nikólaos PrintezisArchbishop of Naxos, Andros, Tinos e Mykonos
21 Jul 1968 Archbishop Sevastianos RossolatosArchbishop of Athēnai {Athens}
24 Jul 1968 Archbishop Yannis Spiteris, O.F.M. Cap.Archbishop of Corfù, Zante e Cefalonia
16 May 1970 Archbishop Edward Joseph AdamsApostolic Nuncio to Greece
29 Jun 1970 Archbishop Luigi GattiApostolic Nuncio Emeritus to Greece
15 Jul 1995 Bishop Petros StefanouBishop of Syros (e Milos)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_d, v3.0.9, 4 May 2015; Data: 20 May 2015