Catholic-Hierarchy DC

Egypt

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
Most Senior
24 Oct 1971 Archbishop Giovanni MorettiApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
9 Sep 1977 Antonios Cardinal NaguibPatriarch Emeritus of Alexandria {Alessandria} (Coptic)
6 Jun 1982 Bishop Morkos Hakim, O.F.M.Bishop Emeritus of Sohag (Coptic)
8 Jun 1986 Archbishop Paolo GiglioApostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of
29 Aug 1986 Bishop Youhanna GoltaCurial Bishop of Alexandria {Alessandria} (Coptic)
16 Sep 1989 Bishop Joseph DerghamBishop Emeritus of Le Caire {Cairo} (Maronite)
18 Feb 1990 Patriarch Nerses Bedros XIX (Boutros) Tarmouni (Taza)Patriarch of Cilicia (Armenian), Lebanon
3 Jun 1990 Bishop Kyrillos Kamal William Samaan, O.F.M.Bishop of Assiut {Lycopolis} (Coptic)
6 Jan 1992 Archbishop Michael Louis Fitzgerald, M. Afr.Apostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of
29 Jan 1993 Bishop Youhannes Ezzat Zakaria BadirBishop of Luqsor {Tebe} (Coptic)
6 Jan 1994 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio to Egypt, Arab Republic of
22 Jul 1994 Bishop Makarios TewfikBishop of Ismayliah (Coptic)
Most Junior
28 Jul 2012 Bishop Georges ChihaneBishop of Le Caire {Cairo} (Maronite)
31 Oct 2009 Bishop Adel Zaky, O.F.M.Vicar Apostolic of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)
13 Oct 2006 Bishop Kamal Fahim Awad (Boutros) HannaBishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh} (Coptic)
24 Mar 2006 Archbishop Georges Michel BakarProtosyncellus of Egypt, Sudan, and South Sudan (Melkite Greek)
11 Feb 2006 Bishop François Eid, O.M.M.Bishop Emeritus of Le Caire {Cairo} (Maronite)
9 May 2004 Bishop Kricor-Okosdinos (Augustin) CoussaBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian)
13 Nov 2003 Bishop Youssef Aboul-KheirBishop of Sohag (Coptic)
13 Feb 2003 Bishop Antonios Aziz MinaBishop of Guizeh (Coptic)
15 Nov 2002 Patriarch Ibrahim Isaac SidrakPatriarch of Alexandria {Alessandria} (Coptic)
9 Nov 2001 Archbishop Joseph Jules ZereyProtosyncellus of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek), Palestine
3 Jun 2001 Bishop Giuseppe Bausardo, S.D.B.Vicar Apostolic Emeritus of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)
7 Dec 2000 Bishop John Peter Mark Jabalé, O.S.B.Bishop Emeritus of Menevia, Wales, Great Britain

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 19 Jan 2014; data: 19 Jan 2014