Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Johann Friedrich von Waldstein, O.Cr. †

Deceased

Archbishop of Praha {Prague}

Grand Master of Knights of the Cross with the Red Star


Events

DateAgeEventTitle
18 Aug 1642BornWien
166522.3Ordained PriestPriest of Olomouc (Olmütz), Czech Republic
1668²25.3AppointedGrand Master of Knights of the Cross with the Red Star
16 Jun 166825.8SelectedBishop of Hradec Králové, Czech Republic
27 Nov 167331.2ConfirmedBishop of Hradec Králové, Czech Republic
4 Mar 167532.5Ordained BishopBishop of Hradec Králové, Czech Republic
6 May 167532.7SelectedArchbishop of Praha {Prague}, Czech Republic
2 Dec 167533.2ConfirmedArchbishop of Praha {Prague}, Czech Republic
14 Mar 167633.5InstalledArchbishop of Praha {Prague}, Czech Republic
3 Jun 169451.7DiedArchbishop of Praha {Prague}, Czech Republic

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Johann Friedrich von Waldstein:
Archbishop Johann Friedrich von Waldstein O.Cr. (born , died ) Archbishop of Praha {Prague}

  • a priest for 29.4 years
  • a bishop for 19.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 323, and Page 331
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1674, Number 9

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.6, 2 May 2015; Data: 11 May 2015