Catholic-Hierarchy DC

Fabrizio Cardinal Serbelloni

Deceased

Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)


Events

DateAgeEventTitle
4 Nov 1695BornMilan, Italy
29 Jun 173135.7Ordained DeaconDeacon
1 Jul 173135.7Ordained PriestPriest
6 Aug 173135.8AppointedTitular Archbishop of Patrae (Veters)
26 Nov 175358.1Elevated to Cardinal
22 Jul 175458.7InstalledCardinal-Priest of Santo Stefano al Monte Celio
21 Mar 176367.4AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
16 May 176367.5AppointedCardinal-Bishop of Albano
18 Apr 177478.5AppointedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)
7 Dec 177580.1DiedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

MicroData Summary for Fabrizio Serbelloni:
Cardinal Fabrizio Serbelloni (born , died ) Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

  • a priest for 44.4 years
  • a cardinal for 22.0 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 26 Nov 1753

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013