Catholic-Hierarchy DC

Bishop Nicholas Power

Deceased

Coadjutor Bishop of Killaloe

Titular Bishop of Sarepta


Events

DateAgeEventTitle
1804¹BornWaterford
30 Apr 186561.3AppointedCoadjutor Bishop of Killaloe, Ireland
30 Apr 186561.3AppointedTitular Bishop of Sarepta
25 Jun 186561.5Ordained BishopTitular Bishop of Sarepta
5 Apr 1871³67.3DiedCoadjutor Bishop of Killaloe, Ireland

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Nicholas Power:
Bishop Nicholas Power (died ) Coadjutor Bishop of Killaloe

  • a bishop for 5.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 332, and Page 502

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013