Catholic-Hierarchy DC

Bishop Peter Power

Deceased

Bishop of Waterford and Lismore


Events

DateEventTitle
29 Jan 1886AppointedCoadjutor Bishop of Waterford and Lismore, Ireland
29 Jan 1886AppointedTitular Bishop of Traianopolis in Phrygia
17 Dec 1887SucceededBishop of Waterford and Lismore, Ireland
22 May 1889DiedBishop of Waterford and Lismore, Ireland

MicroData Summary for Peter Power:
Bishop Peter Power (died ) Bishop of Waterford and Lismore

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 560, and Page 596

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013