Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Biagio Pisani

Deceased

Titular Archbishop of Naupactus

Auxiliary Bishop of Capua


Events

DateAgeEventTitle
21 Jan 1850BornSerra San Bruno, Italy
30 May 187424.4Ordained PriestPriest
29 Nov 189545.9AppointedAuxiliary Bishop of Capua, Italy
29 Nov 189545.9AppointedTitular Bishop of Famagusta
8 Dec 189545.9Ordained BishopTitular Bishop of Famagusta
23 Apr 189747.3AppointedTitular Bishop of Caesarea in Mauretania
25 Jun 190151.4AppointedTitular Archbishop of Naupactus
28 Jan 191868.0DiedTitular Archbishop of Naupactus

MicroData Summary for Biagio Pisani:
Archbishop Biagio Pisani (born , died ) Titular Archbishop of Naupactus

  • a priest for 43.7 years
  • a bishop for 22.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • d: Annuario Pontificio, Year 1920
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 167, and Page 267
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 404

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013