Catholic-Hierarchy DC

Bishop Domenico Pietromarchi

Deceased

Bishop of Anagni


Events

DateAgeEventTitle
1 Jun 1820BornVelletri
1 Jun 184424.0Ordained PriestPriest
31 Mar 187554.8AppointedBishop of Anagni, Italy
25 Apr 187554.9Ordained BishopBishop of Anagni, Italy
7 Feb 189473.7DiedBishop of Anagni, Italy

MicroData Summary for Domenico Pietromarchi:
Bishop Domenico Pietromarchi (born , died ) Bishop of Anagni

  • a priest for 49.7 years
  • a bishop for 18.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 98

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013