Catholic-Hierarchy DC

Giacomo Cardinal Oddi

Deceased

Bishop of Viterbo e Tuscania

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina


Events

DateAgeEventTitle
11 Nov 1679BornPerugia
30 May 172343.5Ordained PriestPriest
9 Jun 173252.5AppointedTitular Archbishop of Laodicea in Phrygia
24 Jun 173252.6Ordained BishopTitular Archbishop of Laodicea in Phrygia
9 Sep 174363.8Elevated to Cardinal
5 Apr 174565.4InstalledCardinal-Priest of San Girolamo dei Croati
22 Sep 174969.8AppointedArchbishop (Personal Title) of Viterbo e Tuscania, Italy
12 Jan 175676.1AppointedCardinal-Priest of Sant’Anastasia
22 Nov 175879.0AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
12 Feb 175979.2AppointedCardinal-Priest of Santa Prassede
21 Mar 176383.3AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina
2 May 177090.4DiedBishop of Viterbo e Tuscania, Italy

MicroData Summary for Giacomo Oddi:
Giacomo Cardinal Oddi (born , died ) Bishop of Viterbo e Tuscania

  • a priest for 46.9 years
  • a bishop for 37.8 years
  • a cardinal for 26.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 9 Sep 1743
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015