Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Teofilius Matulionis

Deceased

Bishop of Kaišiadorys


Events

DateAgeEventTitle
4 Jul 1873BornKudoriskis
17 Mar 190026.7Ordained PriestPriest
8 Dec 192855.4AppointedAuxiliary Bishop of Mohilev, Belarus
8 Dec 192855.4AppointedTitular Bishop of Matrega
9 Feb 192955.6Ordained BishopTitular Bishop of Matrega
9 Jan 194369.5AppointedBishop of Kaišiadorys, Lithuania
9 Feb 196288.6AppointedArchbishop (Personal Title) of Kaišiadorys, Lithuania
20 Aug 196289.1DiedBishop of Kaišiadorys, Lithuania

MicroData Summary for Teofilius Matulionis:
Archbishop Teofilius Matulionis (born , died ) Bishop of Kaišiadorys

  • a priest for 62.4 years
  • a bishop for 33.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Number 16,848
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1929, Number 10

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013