Catholic-Hierarchy DC

Bishop Malcolm Angus MacEachern

Deceased

Bishop Emeritus of Charlottetown, Prince Edward Island


Events

DateAgeEventTitle
5 Oct 1901BornBroad Cove, Chapel
11 Jun 192725.6Ordained PriestPriest of Antigonish, Nova Scotia, Canada
27 Nov 195453.1AppointedBishop of Charlottetown, Prince Edward Island, Canada
18 Jan 195553.2Ordained BishopBishop of Charlottetown, Prince Edward Island, Canada
24 Feb 197068.3ResignedBishop of Charlottetown, Prince Edward Island, Canada
24 Feb 197068.3AppointedTitular Bishop of Ipagro
23 Nov 197069.1ResignedTitular Bishop of Ipagro
28 Mar 198280.4DiedBishop Emeritus of Charlottetown, Prince Edward Island, Canada

MicroData Summary for Malcolm Angus MacEachern:
Bishop Malcolm Angus MacEachern (born , died ) Bishop Emeritus of Charlottetown

  • a priest for 54.7 years
  • a bishop for 27.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 4

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015