Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Lojacono

Deceased

Bishop Emeritus of Ariano

Titular Archbishop of Aprus


Events

DateAgeEventTitle
11 Nov 1862BornTropea
4 Nov 191855.9AppointedBishop of Ariano, Italy
12 Jan 191956.1Ordained BishopBishop of Ariano, Italy
1 Jun 193976.5ResignedBishop of Ariano, Italy
1 Jun 193976.5AppointedTitular Archbishop of Aprus
13 Mar 194582.3DiedBishop Emeritus of Ariano, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Lojacono:
Archbishop Giuseppe Lojacono (born , died ) Bishop Emeritus of Ariano

  • a bishop for 26.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 2
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 67

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015