Catholic-Hierarchy DC

Bishop Michał Remigiusz Łaszewski

Deceased

Auxiliary Bishop of Warmia (Ermland)

Titular Bishop of Macri


Events

DateAgeEventTitle
1682BornStendsitz
12 Sep 170725.7Ordained PriestPriest of Warmia (Ermland), Poland
2 Oct 173048.8AppointedAuxiliary Bishop of Warmia (Ermland), Poland
2 Oct 173048.8AppointedTitular Bishop of Macri
6 Dec 173048.9Ordained BishopTitular Bishop of Macri
2 Oct 174664.8DiedAuxiliary Bishop of Warmia (Ermland), Poland

MicroData Summary for Michał Remigiusz Łaszewski:
Bishop Michał Remigiusz Łaszewski (died ) Auxiliary Bishop of Warmia (Ermland)

  • a priest for 39.1 years
  • a bishop for 15.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 30 Mar 2014