Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Vincenzo Lanteri, C.O. †

Deceased

Bishop of Veroli, Italy


Events

DateEventTitle
17 May 1597ProfessedMember of Confederation of Oratorians of St. Philip Neri
18 May 1616AppointedArchbishop of Dubrovnik (Ragusa), Croatia
19 Jun 1616Ordained BishopArchbishop of Dubrovnik (Ragusa), Croatia
19 Jun 1628AppointedArchbishop (Personal Title) of Veroli, Italy
16 Sep 1649DiedBishop of Veroli, Italy

MicroData Summary for Vincenzo Lanteri
Archbishop Vincenzo Lanteri C.O. (died ) Bishop of Veroli

EventPlace
Birth PlaceVentimiglia, Diocese of Ventimiglia
Ordained BishopSan Giovanni di Fiorentini, Church, Roma, Diocese of Roma {Rome}

  • a bishop for 33.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 291, and Page 365
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1616, Number 41
  • b/c2: CB, 22 May 2017
  • b/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 232, Number 19,388

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast