Catholic-Hierarchy DC

Bishop Léopold-René Leséleuc de Kerouara

Deceased

Bishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon), France


Events

DateAgeEventTitle
30 Jun 1814Born
22 Mar 184530.7Ordained PriestPriest
185540.5IncardinatedPriest of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
17 Sep 187258.2SelectedBishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon), France
23 Dec 187258.4ConfirmedBishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon), France
16 Feb 187358.6Ordained BishopBishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon), France
23 Feb 187358.6InstalledBishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon), France
16 Dec 187359.4DiedBishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon), France

MicroData Summary for Léopold-René Leséleuc de Kerouara
Bishop Léopold-René Leséleuc de Kerouara (born , died ) Bishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon)

EventPlace
Birth PlaceSaint-Pol-de-Lèon, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)
Ordained BishopCathedral, Quimper, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon)

  • a priest for 28.7 years
  • a bishop for .8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 78
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1873, Number 10

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast