Catholic-Hierarchy DC

Bishop Michele de Jorio

Deceased

Bishop Emeritus of Castellammare di Stabia

Titular Bishop of DorylaŽum


Events

DateAgeEventTitle
10 Oct 1845BornColli al Volturno
14 Nov 186924.0Ordained PriestPriest
25 Nov 188742.1AppointedBishop of Bovino, Italy
8 Dec 188742.1Ordained BishopBishop of Bovino, Italy
4 Feb 189852.3AppointedBishop of Castellammare di Stabia, Italy
1 Dec 192176.1ResignedBishop of Castellammare di Stabia, Italy
1 Dec 192176.1AppointedTitular Bishop of DorylaŽum
4 Apr 192276.4DiedBishop Emeritus of Castellammare di Stabia, Italy

MicroData Summary for Michele de Jorio:
Bishop Michele de Jorio (born , died ) Bishop Emeritus of Castellammare di Stabia

  • a priest for 52.3 years
  • a bishop for 34.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • d: Annuario Pontificio, Year 1923
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 155, and Page 191

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015