Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre Louis Jacquet

Deceased

Auxiliary Bishop of Liège

Titular Bishop of Hippo Diarrhytus


Events

DateAgeEventTitle
24 Dec 1688BornRochefort
27 Jan 173748.1Ordained PriestPriest of Liège, Belgium
11 Feb 173748.1AppointedAuxiliary Bishop of Liège, Belgium
11 Feb 173748.1AppointedTitular Bishop of Hippo Diarrhytus
11 Oct 176374.8DiedAuxiliary Bishop of Liège, Belgium

MicroData Summary for Pierre Louis Jacquet:
Bishop Pierre Louis Jacquet (born , died ) Auxiliary Bishop of Liège

  • a priest for 26.7 years

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013