Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ignazio Homsi

Deceased

Titular Bishop of Tarsus dei Greco-Melkiti


Events

DateAgeEventTitle
15 Nov 1852BornDamasco
12 May 189946.5AppointedTitular Bishop of Tarsus dei Greco-Melkiti
19 Sep 189946.8Ordained BishopTitular Bishop of Tarsus dei Greco-Melkiti
21 Feb 192673.3DiedTitular Bishop of Tarsus dei Greco-Melkiti

MicroData Summary for Ignazio Homsi:
Bishop Ignazio Homsi (born , died ) Titular Bishop of Tarsus dei Greco-Melkiti

  • a bishop for 26.4 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013