Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Gagliardi

Deceased

Bishop Emeritus of Ischia


Events

DateAgeEventTitle
21 Jan 1786BornBarletta
17 Mar 181024.2Ordained PriestPriest
2 Jan 184558.9SelectedBishop of Ischia, Italy
21 Apr 184559.3ConfirmedBishop of Ischia, Italy
May 1845³59.3Ordained BishopBishop of Ischia, Italy
31 May 185468.4ResignedBishop of Ischia, Italy
5 Apr 185670.2DiedBishop Emeritus of Ischia, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Luigi Gagliardi:
Bishop Luigi Gagliardi (born , died ) Bishop Emeritus of Ischia

  • a priest for 46.1 years
  • a bishop for 10.9 years

Source(s):
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 210, Additions/Corrections (front)
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 226

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013