Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Domenico Fegatelli

Deceased

Bishop Emeritus of Rimini

Titular Bishop of Scythopolis


Events

DateAgeEventTitle
15 Mar 1842BornCitta della Pieve
17 Dec 186422.8Ordained PriestPriest
1 Jun 188846.2AppointedBishop of Cittą di Castello, Italy
29 Jun 188846.3Ordained BishopBishop of Cittą di Castello, Italy
1 Jun 189149.2AppointedBishop of Rimini, Italy
17 Dec 190058.8ResignedBishop of Rimini, Italy
17 Dec 190058.8AppointedTitular Bishop of Scythopolis
23 Jan 190562.9DiedBishop Emeritus of Rimini, Italy

MicroData Summary for Domenico Fegatelli:
Archbishop Domenico Fegatelli (born , died ) Bishop Emeritus of Rimini

  • a priest for 40.1 years
  • a bishop for 16.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 122, and Page 207
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 506

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013