Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Isidore Fattal

Deceased

Archbishop of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek)


Events

DateAgeEventTitle
26 Oct 1886BornAlep
20 Jul 191225.7Ordained PriestPriest
20 Jun 194356.7AppointedBishop of Baniyas (Melkite Greek), Lebanon
16 Jul 194356.7AppointedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek), Syria
1 Aug 194356.8Ordained BishopArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek), Syria
4 Sep 196174.9DiedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek), Syria

MicroData Summary for Isidore Fattal:
Archbishop Isidore Fattal (born , died ) Archbishop of Alep [Beroea, Halab]

  • a priest for 49.1 years
  • a bishop for 18.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1951
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 47

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013