Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Cyrille Riza (Rizq)

Deceased

Auxiliary Bishop of Damas (Syrian)

Titular Archbishop of Caesarea in Palaestina dei Greco-Melkiti


Events

DateAgeEventTitle
3 Dec 1863BornSaydnayya
1 Sep 188420.7Ordained PriestPriest of Damas (Syrian), Syria
1921²57.1AppointedPatriarchal Vicar of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek), Palestine
1926²62.1ResignedPatriarchal Vicar of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek), Palestine
1 May 192763.4Ordained BishopAuxiliary Bishop of Damas (Syrian), Syria
1 May 192763.4SelectedArchbishop (Personal Title), Auxiliary of Damas (Syrian), Syria
20 Jun 192763.5ConfirmedAuxiliary Bishop of Damas (Syrian), Syria
20 Jun 192763.5AppointedTitular Archbishop of Caesarea in Palaestina dei Greco-Melkiti
6 May 195490.4DiedAuxiliary Bishop of Damas (Syrian), Syria

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Cyrille Riza (Rizq):
Archbishop Cyrille Riza (Rizq) (born , died ) Auxiliary Bishop of Damas

  • a priest for 69.7 years
  • a bishop for 27.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1927, Number 17

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013