Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pedro Agustín Estévez y Ugarte

Deceased

Bishop of Yucatán (Mérida)


Events

DateAgeEventTitle
5 Mar 1745BornLa Orotava, Spain
24 Jul 179752.4AppointedBishop of Yucatán (Mérida), México
21 Oct 179853.6Ordained BishopBishop of Yucatán (Mérida), México
8 May 182782.2DiedBishop of Yucatán (Mérida), México

MicroData Summary for Pedro Agustín Estévez y Ugarte:
Bishop Pedro Agustín Estévez y Ugarte (born , died ) Bishop of Yucatán (Mérida)

  • a bishop for 28.5 years

Source(s):
  • d: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 401
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 197, Number 16,026

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013