Catholic-Hierarchy DC

Bishop Franciscus Antonius de los Reyes

Deceased

Bishop of Oria


Events

DateAgeEventTitle
27 May 1694BornBrundusin
22 May 171723.0Ordained PriestPriest
5 Apr 175661.9AppointedBishop of Oria, Italy
18 Apr 175661.9Ordained BishopBishop of Oria, Italy
19 Feb 176974.7DiedBishop of Oria, Italy

MicroData Summary for Franciscus Antonius de los Reyes:
Bishop Franciscus Antonius de los Reyes (born , died ) Bishop of Oria

  • a priest for 51.7 years
  • a bishop for 12.8 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013