Catholic-Hierarchy DC

Remigio Cardinal Crescini, O.S.B. †

Deceased

Bishop of Parma


Events

DateAgeEventTitle
5 May 1757BornPiacenza
23 Jun 182871.1AppointedBishop of Parma, Italy
6 Jul 182871.2Ordained BishopBishop of Parma, Italy
27 Jul 182972.2Elevated to Cardinal
20 Jul 183073.2DiedBishop of Parma, Italy

MicroData Summary for Remigio Crescini:
Cardinal Remigio Crescini O.S.B. (born , died ) Bishop of Parma

  • a bishop for 2.0 years
  • a cardinal for 1.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 299

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013