Catholic-Hierarchy DC

Bishop François de Coëtlogon-Méjusseaume

Deceased

Bishop of Quimper


Events

DateAgeEventTitle
3 Jun 1631BornSaint-Brieuc
1 Mar 166634.7AppointedCoadjutor Bishop of Quimper, France
1 Mar 166634.7AppointedTitular Bishop of Madaurus
18 Apr 166634.9Ordained BishopTitular Bishop of Madaurus
18 Feb 166836.7SucceededBishop of Quimper, France
6 Nov 170675.4DiedBishop of Quimper, France

MicroData Summary for François de Coëtlogon-Méjusseaume:
Bishop François de Coëtlogon-Méjusseaume (born , died ) Bishop of Quimper

  • a bishop for 40.6 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 228

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013