Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Vincenzo Annovazzi

Deceased

Bishop Emeritus of Anagni

Titular Archbishop of Iconium


Events

DateAgeEventTitle
14 Mar 1779BornCivitavecchia
18 Sep 180223.5Ordained PriestPriest
3 Jul 182647.3AppointedAuxiliary Bishop of Civitavecchia, Italy
3 Jul 182647.3AppointedTitular Bishop of Lerus
9 Jul 182647.3Ordained BishopTitular Bishop of Lerus
15 Feb 183858.9AppointedBishop of Anagni, Italy
12 Sep 184667.4ResignedBishop of Anagni, Italy
21 Sep 184667.5AppointedTitular Archbishop of Iconium
4 Aug 185071.3DiedBishop Emeritus of Anagni, Italy

MicroData Summary for Vincenzo Annovazzi:
Archbishop Vincenzo Annovazzi (born , died ) Bishop Emeritus of Anagni

  • a priest for 47.8 years
  • a bishop for 24.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1842
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 318
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 73, and Page 237

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015