Catholic-Hierarchy DC

Lao People’s Democratic Republic

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
8 Dec 1968 Bishop Alessandro Staccioli, O.M.I.Auxiliary Bishop Emeritus of Siena-Colle di Val d’Elsa-Montalcino, Italy
14 Dec 1980 Renato Raffaele Cardinal MartinoPresident Emeritus of the Dicastery for Promoting Integral Human Development, Roman Curia
16 Jan 1983 Bishop Jean Khamsé Vithavong, O.M.I.Vicar Apostolic Emeritus of Vientiane
27 Apr 1987 Archbishop Alberto TricaricoOfficial Emeritus of the Secretariat of State, Roman Curia
18 Jun 1989 Archbishop Luigi BressanArchbishop Emeritus of Trento, Italy
15 Nov 1992 Archbishop Adriano BernardiniApostolic Nuncio Emeritus to Italy
6 Jan 1999 Archbishop Salvatore PennacchioPresident of the Pontifical Ecclesiastical Academy, Roman Curia
23 Jan 1999 Archbishop Louis Chamniern SantisukniramArchbishop Emeritus of Thare and Nonseng, Thailand
22 Apr 2001 Louis-Marie Ling Cardinal Mangkhanekhoun, I.V.DeiVicar Apostolic of Vientiane
6 Jan 2002 Archbishop Giovanni d’AnielloApostolic Nuncio to Russian Federation
6 Jan 2003 Archbishop Paul Tschang In-NamApostolic Nuncio to Netherlands
27 Jun 2006 Bishop Philip Banchong Chaiyara, C.SS.R.Bishop Emeritus of Ubon Ratchathani, Thailand
10 Apr 2010 Bishop Jean Marie Prida InthirathVicar Apostolic of Savannakhet
19 Mar 2016 Archbishop Peter Bryan WellsApostolic Nuncio to Thailand
15 Aug 2022 Bishop Andrew Souksavath Nouane AsaVicar Apostolic of Paksé

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2024
Code: web_d, v3.4.6, 4 Feb 2024; Data: 25 Mar 2024