Catholic-Hierarchy DC

Iran, Islamic Republic of

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
11 Mar 1984 Archbishop Thomas MeramArchbishop of Urmyā {Rezayeh} (Chaldean)
6 Jan 1990 Archbishop Ignazio Bedini, S.D.B.Archbishop Emeritus of Ispahan
6 Jan 1994 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of
25 Feb 1996 Archbishop Ramzi Garmou, Ist. del PradoArchbishop of Diarbekir (Amida) (Chaldean), Turkey
18 Mar 2007 Archbishop Leo BoccardiApostolic Nuncio to Japan
21 Nov 2015 Bishop Sarkis Davidian, I.C.P.B.Bishop of Ispahan {Esfįan} (Armenian)
27 May 2017 Archbishop Andrzej JózwowiczApostolic Nuncio to Iran
16 Feb 2021 Archbishop Dominique Joseph Mathieu, O.F.M. Conv.Archbishop of Teheran-Ispahan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 28 Aug 2021

Quantcast